4TEC Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


That's_Right!
 
AcasaGalerieportalÎnregistrareUltimele imaginiCăutareConectare
Septembrie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Conectare
Utilizator:
Parola:
Conectare automată: 
:: Mi-am uitat parola

 

 Scouting ghid

In jos 
AutorMesaj
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numarul mesajelor : 237
Varsta : 55
Location : Sebes- Alba Romania
Data de inscriere : 13/09/2007

Scouting ghid Empty
MesajSubiect: Scouting ghid   Scouting ghid EmptyJoi Aug 15, 2013 12:43 am

Scouting ghid Combat-scouting
Observarea de la un vârf de deal din Mines

World of Tanks Cercetași Ghid și sfaturi

În primul rând aici sunt unele mituri despre cercetare.

Mitul 1
Tancurile light sunt spioni.De fapt nu trebuie sa fi tank usor ca sa fii scout.Tancurile medii si chiar td (tank destroyer) pot fi folosite cu succes ca scout.
Mitul 2
Tancurile usoare au cea mai mare raza vizuala.De fapt multe tancuri grele,chiar si artileria ori distrugatoarele de tancuri pot avea o raza vizuala mai mare.
Mitul 3
Tancurile usoare sunt cele mai rapide unitati din joc.De fapt multe tancuri medii sunt la fel de rapide ca si tancurile usoare.Luati ca exemplu VK 1602 Leopard care este considerat de multi cel mai bun scout din joc.Cu o viteza maxima de 68 Km /h, de fapt cu greu poate atinge aceasta viteza.
Multe tancuri medii pot atinge viteze mai mari decat cele precizate in joc,ca de exemplu:


    • Panzer III (64 km/h)
    • VK3001 (P) (60 km/h)
    • VK3001 (H) (55 km/h)
    • VK3002 (56 km/h)
    • T-34 (56 km/h)
    • T-34-85 (54 km/h)
    • SU-85 (55 km/h)
    • T-20 (56 km/h)
    • T-23 (56 km/h)
    • M-7 (60 km/h)



Mitul 4
E nevoie sa te misti si niciodata nu ai voie sa te opresti.De fapt, poti sa te opresti,si sa te ascunzi oferind mai multe informatii despre echipa adversa decat sa scotocesti prin baza inamica si sa dispari in 5 secunde.
Mitul 5
Cercetasii [scouts] nostri sunt noobi.Toti blameaza cercetasii pentru ca ei mor primii,dar adevarul este ca au armura ineficienta,si toti ii asteapta in frontul liniilor inamice.De fapt jucand ca cercetas in jurul tancurilor grele cu siguranta ti-ai asumat unele din cele mai grele roluri din joc.
Rolul unui cercetas [scout]
Excluzând alte obiective ale unui cercetas, cum ar fi criminal de artilerie, când jucati ca un cercetaș, sarcina dumneavoastră este de a descoperi locații inamice, astfel încât artileria coechipiera și tancurile sa poata trage din afara razei de vizualizare. Acest lucru are un mare avantaj, deoarece inamicul nu  poate întoarce focul, dacă nu  poate vedea cine trage .
Chiar dacă nu ai facut nici un kill, dar  artileria și alte tancuri grele au reușit să ia mai multe unitati inamice cu informatiile pe care le-ați furnizat, atunci aceasta reprezinta un bun compromis.
Exista milte situatii cand un bun cercetas nu trebuie sa se repeada orbeste inspre baza inamica.

Cand nu cercetezi
Daca la inceputul jocului vei vedea cateva tancuri usoare ce inaiteaza in numele "cercetarii". Atunci este momentul cand nu trebuie sa cercetezi. Ascunde-te in tufisuri, protejeaza baza de spionii inamici, sau urmareste artileria. Sau joaca ca si scout de observatie. Vom vorbi despre aceasta mai tarziu.  Coechipierii tai cu siguranta au luminat harta cu inamici. Pozitiile adversarilor sunt deja cunoscute, deci este inutil sa urmaresti cercetasii coechipieri si sa fi ucis in acelasi timp. De asemenea din moment ce locatiile inamice sunt deja cunoscute, atunci nu mai este necesara cercetarea. Daca tancurile medii si grele se afla in mijlocul confruntarii cu inamicii iar punctele rosii sunt dezvaluite, atunci trebuie doar sa ai rabdare si sa te asezi linistit in baza.
Cand toate tintele rosii dispar, iar coechipierii au nevoie de informatii atunci  este momentul cand iti poti servi echipa cel mai bine ca si cercetas. Aceasta se intampla de obicei mai tarziu intr-un meci, atunci cand un sfert din echipa este distrusa. In perioada aceasta artileria te va urmarii indeaproape deoarece esti singurul scout care ai mai ramas. Aceasta inseamna ca vei fi in centrul atentiei ceea ce iti ofera o sansa de supravietuire mai mare.
Eu nu zic ca trebuie sa astepti pana cand un sfert din echipa e distrusa ci sa nu cercetezi din moment ce pozitiile inamice sunt deja descoperite de coechipieri. Artileria deja i-ar avea in tinta pentru a-i tine ocupati si sunt atatea tinte care ar putea fi lovite de ei. Trebuie sa tii cont de numarul de artilerii din echipa. Daca nu exista artilerii, sau doar 1 sau 2 ar fi preferabil sa stai inapoi o vreme deoarece obiectivul tau este sa luminezi harta pentru artileriia din propria echipa. Cu cat mai multe artilerii in echipa cu atat mai folositor vei fi ca si cercetas.


Fuga cercetasului

Daca decizi sa realizezi o cercetare timpurie, asteapta atunci cel putin 5 secunde pentru a permite artileriei, TD-urilor si tankurilor grele sa intre in pozitie. Cateodata pot fi lente, ele cautand directia preferata.

Indiferent daca decizi sa faci rush, nu te apropia de baza inamica. Intotdeauna mergi pe o laterala pentru a-i curata de pe alta laterala. Daca te duci drept inainte exista o mare sansa ca sa fi spotat primul inainte de a-i cerceta tu pe ei, si te vor lovi din orice unghi (flancat). Si deoarece te duci direct spre ei, vei fi o tinta usoara de distrus. De indata ce vei ajunge in baza lor, vei ramane fara spatiu de fugit ceea ce te obliga sa faci o intoarcere. Cand te intorci, vei pierde din viteza si vei fi mort in acest punct.

Scouting ghid Combat-scout-sweep
Karelia
Scouting ghid Combat-scout-sweep2
Mines
Zdrobitor este opusul a tot ceea ce este în capul celui care face  Rush.
"Sunt expus doar la  un număr mic de tancuri la un moment dat. Acestea pot sa ma vada doar fragmentar cat timp spotez in viteza (spre deosebire de ceea ce voi spota eu), și înainte de a stii asta, le-am si trecut prin  din linia lor de foc. Nu am nevoie neaparata sa tintesc , nu este nevoie să-mi pierd viteza de impuls, și bla, bla, - voi obține punctul."

Când ați ajuns la capatul bazei lor veti ieși. Veti găsi un loc sigur, în afara intervalului de vizualizare a inamicului, apoi dupa ce veti intoarce veti matura din nou baza inamica.

Tot timpul in grabă, nu va opriti niciodata niciodata. Încercați să nu va deplasati  prin zone abrupte, care va vor încetini. Și vedeti  pe unde mergeti. Nu a alerga în colturi, clădiri, pe teren ud sau teren abrupt, care vă pot încetini.

Nu va deranjati sa intrati in clinci cu tancurile grele.  Artieria și tancutile grele aliate  o vor face. Evita printr-o într-o curbă S imprevizibila lupta pe care nu ai cum sa o castigi. Asta înseamnă o mișcare într-un arc usor curbat, lovind ocazional S sau tasta D pentru a dezorienta  pe cei care te vor distrus .

Dotati-va tancul cu tot ce are nevoie pentru a indeplini acest obiectiv- de la echipamente speciale pana la consumabile.

Scoutarea prin rush, de fapt, este prea ușoara pentru a câștiga medalia de Scout. Pentru asta fi nevoie de a detecta doar nouă dintre tancurile inamice și oricând ai face-o in graba ca un orb si fara interes vei lua întotdeauna medalie. Scoutarea prin rush ar trebui  revizuita pentru a detecta tancurile inamice pe o perioadă de timp mai lunga - si  nu doar numărul de tancuri.


Observarea Inamicului

Am jucat ca Scout de observare de multe ori, si-mi place acest rol. Dacă e facut bine , ai servit de fapt echipa ta mai mult decât rush scout facut in graba  si ca un orb.

Orice unitate poate fi folosita pentru acest lucru, inclusiv tancurile grele , TDS și altele, dar tancurile grele au o deplasare mai grea raman in stare latenta. Se poate argumenta că tancurile grele și TDS sunt mai bine puse sa îndeplineasca alte scopuri, dar punctul meu de vedere este ca orice unitate poate juca acest rol.

Ca un Scout de observație, obiectivul dvs. este de a ramane nedetectat, și sa transmiteti aliatilor pozitia inamicilor. Gândiți-vă la un lunetist care tocmai se ascunde în tufișuri și raporteaza tot ceea ce vede. Echipamentul ideal este net CAMO, și binocluri. TD sunt foarte bune pentru acest rol, datorită capacității lor de stealth relativ ridicat.

Daca veți dori să transmiteti pozitia inamica, ascundeti-va în tufișuri, dar lângă punctele cu trafic intens . Tu ar trebui să fii familiarizat cu fiecare harta de joc, și sa știi că sunt anumite trasee sau rute pe care tancurile o iau, de obicei, pe drumul lor spre pozitia inamica. Stai undeva aproape de acele zone fierbinti, dar nu prea aproape, astfel încât să nu fii reperat.

Pozitionati-va într-un 4/ 1, 1/3, 1/2, sau chiar pe 2/3 din poziția hărtii (în funcție de situație). Alegeți un punct de vedere bun, care vă oferă o gama variata de vedere. Rețineți că nu puteți vedea în spatele clădirilor sau bolovani, chiar dacă acestea sunt la doar 50 de metri distanță. Tufe în teren mare, parțial ascunse de obstacole sunt cele mai bune locuri unde va puteti ascunde.


Scouting ghid Combat-scout-observe
Erlenberg

Scouting ghid Combat-scout-observe2
Mines

În Erlenberg, săgețile galbene arata punctele de trecere a podului  pe unde tancurile inamice sunt obligate să treacă. Punctele roșii sunt dealurile de unde puteți obține o vedere importanta. Artileria se ascunde, de obicei, în spatele sau în partea de sus a dealurilor. Eficienta lor  depinde de alți jucători care ofera prin spot  informații de actiune. Dacă va ascundeți in cealalta parte a dealului, ai putea fi asistent important al artileriei.

În Mines, săgețile galbene arata principalele rute de trafic. Poti sa stai pe deal ( in punctele rosii) și sa oferi  tone de informatii capitale. Problema este, ca ,  desi pe deal se intra uneori usor, si puteti spota totul in jur, observand o artera majora trebuie sa aveți grijă , pentru că  foarte ușor poti fi văzut atunci când te deplaseazi pe deal pentru a ocupa pozitii bune. Ideal aste sa joci acolo mai la final.

Fiți conștienți de faptul că harta este de doar 1 kilometru patrat. O grilă este de 100 de metri. Cu binoclu, puteți vedea inainte până la 500 de metri. Nu e așa? Am observat că, uneori, eu nu pot vedea chiar la 400 de metri în linie clară de vedere, deci sperăm că echipamentele speciale sa poata sa faca clar acest lucru. În orice caz, aveți de fapt o acoperire semnificativa din cauza ca este o hartă  mică .

Odată ce sunteți la locul dumneavoastra  perfect pentru spot nu  mișcati , și nu trageti. Doar observati, și în curând veți vedea  cum tancurile inamice va trec prin fata. Rezistati tentatiei de a deschide focul. Cu plasa ta Camo în tufișuri, care face ca tancul sa nu se poata vedea decât dacă inamicii sunt foarte aproape (la 50 de metri, poate?) sau la loc deschis. Uneori puteți ramane acolo pana cand artileria deschide focul.

Ajutati astfel colegii sa vada inamicul si puteti ramane pe pozitie pana cand inamicii sunt foarte aproape (de exemplu 300 de metri), încat aliatii  sa  poata  deschide focul fără a dezvălui locația de unde trag.

Am făcut acest lucru într-un tanc light , tanc distroyer  si tanc mediu . Am reușit să prezint un raport privind mișcările inamicului pentru o lungă perioadă de timp, și a observat cum Tigrii se muta din baza lor și huruie in jos. TD și alte tancuri se deplasează în jur, din baza lor. Fiind in tot acest timp nedetectat. Artileria trebuie să fi avut o sărbătoare ochit-lovit.

Tu nu ai putea câștiga medalia de Scout in acest fel, dar iti vei servi echipa ta mai bine in acest fel.Eu personal  în calitate de observator am avut  șase tancuri inamice detectate, și am supraviețuit bătăliei. Am fost într-un Marder II.

Uneori, s-ar putea sa întâlnesti tancurile inamice pe drumul spre locul tau de spot, astfel încât acest lucru nu funcționează de fiecare dată, dar atunci când se prezintă ocazia, aceasta este o bună tactică de cercetare. Dacă acoperirea ta este rapida apoi vei intra la timp pentru a rula acest plan.

Cuvântul cheie în tactica de observare este "deal" si "punctele de trecere rutiere".


Salt de la tufis la tufis

Este o idee bună să te furișezi spre pozitiile inamice de la tufis la tufis în speranța că nu vei fi observat? Artileria are o vedere mai mare decât cercetașii, și , în general,este o idee rea dacă  conduceti orice fel de tanc in afara de td. Ai fi observat cum campezi in tufis de artilerie si vei deveni tinta usoara . Ai avea șanse mai mari sa nu campezi de la tufis la tufis cu LT sau orice tanc in afara de TD deoarece este dificil pentru artilerie sa loveasca  ținte in mișcare rapidă.

Dar dacă sunteți într-un distrugător rezervor ca un Hetzer sau Stug, atunci este o altă poveste. TD au abilitati foarte bune de camuflaj și se pot strecura spre pozitiile inamice neobservate. Când faci Bush hopping, întotdeauna se abordeaza  dintr-o poziție ascunsă nu doar dintr-un tufiș,ci cum ar fi în spatele unui deal și într-un tufiș sau în spatele unei clădiri și într-un tufiș.

Nu sari de la tufis la tufis în teren descoperit ca vei fi ușor de reperat. Nu subestimati capacitatea de stealth a Hetzeru- lui. Hetzer este foarte ascuns și am sărit într-un tufiș din spatele unui deal, și trei tancuri inamice au fost la doar 140 de metri de mine - nu ma-au văzut în timp ce m-am ascuns în tufiș, și le-am raportat pozitiile  pentru o lungă perioadă de timp. Am avut net BTW CAMO.



Rolul Spotter

Când știi că tancul cu care joci este depasit de forta combatanta, și atunci când aveți încă artileria aliata live, atunci poți să  joci rolul de spotter. Tancurile ușoare și tancurile medii nu au șanse foarte bune pentru angajarea cu tancurile grele
la capturare, și, de obicei, mai bine spoteaza pozitiile  inamice, și lasa  artileria sa-si faca treaba.

Fiind in rolul de spotter, ca de obicei, nu trebuie niciodată să te apropii de drumul principal. Furișaza-te din spate, din lateral, de  sub un deal, din spatele unei clădiri, etc Utilizeaza  acoperirea cu înțelepciune și  ia o spotare precisa de la fața locului unde se situeaza  inamicul, apoi  să se ascundă în spatele a ceva în siguranță sa nu poata fi lovit. Să artileria sa-si facă treaba. De îndată ce blip roșu de spot  dispare, intrati la spot din nou, apoi înapoi, s.a.m.d. Se spoteaza și se repetă, niciodată nu te angajezi impotriva inamicului singur.

Aceasta este o strategie foarte puternica , doar se vede ca unitățile de artilerie sunt foarte des  rămase ultimele, și puteti să jucati rolul dumneavoastră ca  cercetas pentru echipa ta.


Dotarea spotterilor

Ca echipamente dotarea spotterilor sunt in directia viteza  
statii ultime camunflaj total si tot ce te poate ajuta sa-ti indeplinesti misiunea cu succes.
Acestea fiind zise va uram succes in misiunea de spotare care are acelas rol intr-o lupta WOT precum vederea are importanta maxima pentru orice fiinta pamanteana.




Sus In jos
https://wotromania.forumgratuit.ro
 
Scouting ghid
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Tank Destroyers Ghid
» Ghid de Instalare XVM Mod pentru WoT 8.8 CU STATISTICI
» Ghid Instalare Tactical Tablet
» Ghid de baza pentru supravietuire in batalii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
4TEC Romania :: World of Tanks :: Companii de tankuri :: Tactici de baza-
Mergi direct la: